RSS článků

odkaz na facebook.com


Jak na těžkou jílovitou půdu?

 Chcete-li, aby se květinám a užitkovým rostlinám na vaší zahradě dařilo, je třeba se seznámit s druhem půdy, kterou máte. V případě, že jste obeznámeni s tím, jakou půdu máte a co to obnáší, poměrně snadno ji můžete přizpůsobit k dokonalosti tak, aby byla úrodná a splňovala to, co chcete.

Jak je to s těžkou jílovitou půdou?

Autor: veronika, Vydáno: 21. Dubna 2011 – 1 komentářů

Jak na těžkou jílovitou půdu?

Těžké jílovité půdy většina rostlin nepřijme s nadšením, proto je na nás, abychom jejich pohostinnost zlepšily.

 

Proč?

Jílovité půdy obsahují mnoho velmi jemných půdních částic, a proto jsou málo vzdušné a špatně tak propouštějí vodu, což jsou dva základní aspekty, které rostlinám opravdu nevyhovují. Na rovných parcelách pak voda dlouhou dobu stojí na povrchu a na skloněných parcelách bez užitku odteče, než se jakkoli stihne vstřebat.

Po dešti anebo zálivce se na jílovitých půdách tvoří jakýsi škraloup, takže je naší povinností je často kypřit, abychom zajistili dostatečný přístup vzduchu kořenům a půdním mikroorganismům. Při dlouhotrvajících deštích se tyto půdy rozbahní, v následujících dnech sucha zaschnou a poté se těžko zpracovávají. Na jaře zůstávají dlouhou dobu studené, protože se velmi špatně zahřívají.

 

Jak zlepšit úrodnost a vlídnost těžkých jílovitých půd k rostlinám?

Při zlepšování těžkých půd děláme ta opatření, která zvyšují propustnost půdy pro vodu a obsah vzduchu v ní. Tedy se snažíme vykompenzovat její základní nedostatky. Jílové půdy ryjeme jen na podzim, aby se půda přes zimu dobře rozpadla na drobné části a nezůstala tak hrudkovitá, jak tomu obvykle bývá na místech, kde se jílovitá půda ryje na jaře.

 

Při podzimním rytí tvrdá jílovité půdy přidáváme větší dávku písku, popřípadě písčité zeminy. Zhruba 5-10 kilogramů na 1 metr čtvereční. Jestliže nemáte k dispozici písek, můžete půdu mísit s popelem ze dřeva, ten se snažíme promísit do celé ryté vrstvy. Zvyšujeme obsah humusu v půdě rašelinou či chlévským hnojem. Přednostně využíváme koňský, nebo hnůj po drobném hospodářském zvířectvu, jako jsou králíci, či drůbež. Na podzim půdu jednou za 3-4 roky vápníme.

 

 

Obrázky zdroj:

geograph.org.uk

Pokud se Vám tento článek líbil, tak ho pošlete svým známým:

Fotogalerie ke článku

Hodnocení článku: 1 2 3 4 5 (jako ve škole) Dosavadní známka: 2.85

Výpis komentářů (1)

  • [1] veronika 21.04.2011, 19:41:52 Citovat

    Zde můžete reagovat na článek Jak na těžkou jílovitou půdu?
  • Vložit komentář

     
     

Registace pro firmy