RSS článků

odkaz na facebook.com


Kurkuma

Mnoho lidí ani netuší, co kurkuma znamená. Jestliže ani vy nevíte, čtěte dál a mnohé se dozvíte a jestli víte, či tušíte, stejně nepřestávejte číst, neboť se dozvíte o blahodárných účincích, o kterých jste možná ještě neslyšeli.

Autor: veronika, Vydáno: 24. Dubna 2011 – 1 komentářů

Kurkuma

Kurkuma někdy bývá označována jako indický šafrán. Jde o koření, které se vyrábí ze sušeného a mletého oddenku kurkumovníku dlouhého neboli Curcuma longa. Kurkuma patří mezi asijské rostliny a v našich podmínkách se vyskytuje skutečně jen velmi sporadicky, pokud vůbec. Největším producentem tohoto koření je Indie. Kurkuma obsahuje zejména kurkumin a další složky, mezi které řadíme například sabinen a felandren.

A jak se kurkuma využívá?

 

Využití kurkumy

Kurkuma se hodně využívá v potravinářském průmyslu. Jedná se zejména o využití kurkumy jakožto barviva. Sytě žlutá barva kurkumy je zapotřebí u mnoha potravin a tak se kurkuma využívá jako přírodní barvivo. Kurkumu můžete znát například z kari koření, která má takřka zaměnitelnou barvu. Recepty, v kterých je obsažena kurkuma bychom na prstech obou rukou rozhodně nespočítali.

 

Jak se získává koření kurkuma?

Získání koření kurkuma z rostliny je poměrně zdlouhavé, přesto i tak se nedá říct, že jde o nějaký skutečně náročný proces. Nejprve se vaří kořeny kurkumy po dobu několika hodin. Poté, co jsou oddenky dostatečně uvařeny, je nutné je nechat dostatečně proschnout, a když jsou proschlé, může se začít pracovat na jejich rozemletí. Mele se na velmi jemných mlýncích a výsledným produktem je sytě žlutý velmi jemný prášek.

 

Využití výtažků z kurkumy ve zdravotnictví

Kurkuma je jedno z koření, které má skutečně význačné účinky na lidské zdraví. Má výborné protizánětlivé účinky a také funguje jako antioxidant. Dále podporuje kognitivní funkce mozku, proto je u starších lidí skutečně vhodný. Podle nejnovějších výzkumů je kurkuma využívána při léčbě rakoviny, zvyšuje totiž účinnost chemoterapické léčby.

 

 

Obrázky zdroj:

gayot.com

Pokud se Vám tento článek líbil, tak ho pošlete svým známým:

Fotogalerie ke článku

Hodnocení článku: 1 2 3 4 5 (jako ve škole) Dosavadní známka: 2.82

Výpis komentářů (1)

  • [1] veronika 24.04.2011, 22:23:50 Citovat

    Zde můžete reagovat na článek Kurkuma
  • Vložit komentář

     
     

Registace pro firmy