RSS článků

odkaz na facebook.com


Měsíček lékařský - domácí mast, tinktury a další

 Veselá mysl je půl zdraví. Sytě žluté a oranžové květy měsíčku vám přivodí dobrou náladu. Teplé barvy slunce na člověka dobře působí, aniž by si to dobře uvědomoval.

Měsíček zahradní anebo také lékařský (Calendula officinalis) je pouze jedním ze zhruba dvaceti druhů měsíčků, rozhodně je ale tím nejznámějším a u nás se jen výjimečně setkáme s jiným. Do pěstování této letničky můžeme začít i jako naprostý zahradník – začátečník. Rozhodně měsíček ale ani nezavrhněte poté, co vám zbytí zahrádkářské sebevědomí a pustíte se do pěstování náročnějších rostlin. Měsíček vás svými zářivými květy bude těšit od června až do konce září, zkrátka do té doby, co mají dostatek sluníčka, tak aby poupata stále kvetla. Vyrobte si měsíčkovou mast, tinktury a další.

 

Autor: veronika, Vydáno: 29. Dubna 2011 – 1 komentářů

Měsíček lékařský - domácí mast, tinktury a další

Měsíčkové čaje, tinktury a masti

Popíjením čaje z měsíčku zlepšujete jak činnost žlučníku, jater, tak také napomáhá trávení, tiší záněty trávicího ústrojí, příznivě ovlivňuje vředovou chorobu žaludku. Spasmolytické účinky také dobře využijete při menstruačních potížích, bolestech a křečích. Čaj kromě výše uvedených blahodárných účinků také čistí krev, zlepšuje krevní oběh a stimuluje srdeční činnost při mírném poklesu krevního tlaku. Další významný efekt má využívání antiseptických a protiplísňových účinků rostlin měsíčku. Na afty anebo akné mžete použít jeho silný odvar. Jednu až dvě minuty povaříte lžíci sušených lístků měsíčků v troše vody. Tinkturu vytvoříte tak, že lístky naložíte do lihu. Pár kapek tinktury potom můžete přidávat do čaje při nachlazeních a zánětech v krku, potírat jí špatně se hojící rány anebo otok například po vymknutí kotníku.

 

Velmi oblíbená a také účinná je měsíčková mast. Můžete ji zakoupit v každé lékárně anebo si ji vytvořit doma. Stačí vyškvařit pěkné bílé sádlo a pak do tohoto rozpuštěného sádla vmíchat několik hrstí nejlépe čerstvých okvětních lístků měsíčku lékařského. Pár dní to nechte uležet v chladu a poté sádlo s lístky znovu rozpusťte a přidejte další lístky. To zopakujte ještě jednou a poté nakonec nechte mast uležet. Nakonec ji můžete opět rozpustit a přecedit, aby mast byla hladká. Pokud vám v ní ale lístky nevadí, můžete je ponechat. Tato mast se hodí na drobné ranky, říznutí, odřeniny, popáleniny, ale také třeba pooperační jizvy. Vše se po používání měsíčkové masti hojí prokazatelně rychleji. Obklady z této masti anebo pořádně silného vývaru vás během několika týdnů mohou zbavit nevzhledných křečových žil.

Použití měsíčkové masti se osvědčilo také v boji proti vleklé plísni na nohou.

A jestliže vás nic netrápí, můžete měsíčkovou mast používat jen tak, na zjemnění pleti či na vyživení suchých rtů.

 

 

Obrázky zdroj:

medizinalpflanzen.de

viable-herbal.com

Pokud se Vám tento článek líbil, tak ho pošlete svým známým:

Fotogalerie ke článku

Hodnocení článku: 1 2 3 4 5 (jako ve škole) Dosavadní známka: 2.96

Výpis komentářů (1)

  • [1] veronika 29.04.2011, 14:38:55 Citovat

  • Vložit komentář

     
     

Registace pro firmy