RSS článků

odkaz na facebook.com


Měsíček lékařský - jak ho pěstovat

Veselá mysl je půl zdraví. Sytě žluté a oranžové květy měsíčku vám přivodí dobrou náladu. Teplé barvy slunce na člověka dobře působí, aniž by si to dobře uvědomoval.
Měsíček zahradní anebo také lékařský (Calendula officinalis) je pouze jedním ze zhruba dvaceti druhů měsíčků, rozhodně je ale tím nejznámějším a u nás se jen výjimečně setkáme s jiným. Do pěstování této letničky můžeme začít i jako naprostý zahradník – začátečník. Rozhodně měsíček ale ani nezavrhněte poté, co vám zbytí zahrádkářské sebevědomí a pustíte se do pěstování náročnějších rostlin. Měsíček vás svými zářivými květy bude těšit od června až do konce září, zkrátka do té doby, co mají dostatek sluníčka, tak aby poupata stále kvetla. Jak měsíček vypěstovat?

 

Autor: veronika, Vydáno: 29. Dubna 2011 – 1 komentářů

Měsíček lékařský - jak ho pěstovat

Záhon pro měsíčky

Rostlinky měsíčku s tuhými osrstěnými stonky, svěže zelenými lístky a žhavě žluto-oranžovými květy můžete bez větších problém vypěstovat ze semínek, která volně zasejete přímo na záhonek a lehce je vtlačíte do půdy. Mladé rostlinky měsíčku, stejně tak jako i ty starší, potřebují slunné stanoviště a nesnesou přemokřenou půdu. Když se řídíte těmito pravidly, bude rostlině měsíčku dařit téměř všude. Semínka do půdy připraveného záhonu můžete vpravit na podzim, ale tak na jaře v měsíci dubnu. Rostlinky brzy vyklíčí a zhruba po deseti týdnech se objeví první poupátka a květy. Další rok zasévat nemusíte, stačí na několika květech dozrát plody, vysemení se samy a na jaře bohatě vyrazí k světu.

Ale nedoporučuje se, několik let po sobě nechat měsíčky na jednom záhonu, půda se značně vyčerpává. Po dvou až třech letech měsíčku ve vaší okrasné zahradě vyberte jiné místo.

 

Hra barev

Barevnost květů se liší, stále ale ve škále bílé, přes žlutou, oranžovou až ke karmínové. Některé šlechtěné odrůdy mají také světlounce růžovou barvu, ty jsou ale spíše šlechtitelskými experimenty. Právě pro svou ostře žlutou a oranžovou barvu jsou květy měsíčků tak oblíbené. Svými jednoduchými květy připomínají kopretiny. Pestrá letní kytice se bez nich neobejde. Ve váze vydrží dlouho, a když mají v místnosti dostatek světla a často čerstvou vodu, vykvétají také poupátka na vedlejších stoncích.

Obrázky zdroj:

floraitaliana.blogspot.com

Pokud se Vám tento článek líbil, tak ho pošlete svým známým:

Fotogalerie ke článku

Hodnocení článku: 1 2 3 4 5 (jako ve škole) Dosavadní známka: 2.85

Výpis komentářů (1)

  • [1] veronika 29.04.2011, 14:27:36 Citovat

    Zde můžete reagovat na článek Měsíček lékařský - jak ho pěstovat
  • Vložit komentář

     
     

Registace pro firmy