RSS článků

odkaz na facebook.com


Měsíček lékařský - jeho využití v kuchyni

Veselá mysl je půl zdraví. Sytě žluté a oranžové květy měsíčku vám přivodí dobrou náladu. Teplé barvy slunce na člověka dobře působí, aniž by si to dobře uvědomoval.
Měsíček zahradní anebo také lékařský (Calendula officinalis) je pouze jedním ze zhruba dvaceti druhů měsíčků, rozhodně je ale tím nejznámějším a u nás se jen výjimečně setkáme s jiným. Do pěstování této letničky můžeme začít i jako naprostý zahradník – začátečník. Rozhodně měsíček ale ani nezavrhněte poté, co vám zbytí zahrádkářské sebevědomí a pustíte se do pěstování náročnějších rostlin. Měsíček vás svými zářivými květy bude těšit od června až do konce září, zkrátka do té doby, co mají dostatek sluníčka, tak aby poupata stále kvetla. Jak využijete měsíček například v kuchyni?

Autor: veronika, Vydáno: 29. Dubna 2011 – 1 komentářů

Měsíček lékařský - jeho využití v kuchyni

Kulinářské zážitky s měsíčkem

Pěkně nazdobený talíř potěší každého. V létě ho můžete dokrášlit květy nebo květními lístky rostlin měsíčku. Jeden zářivě žlutý či oranžový květ uprostřed talíře s krémovou polévkou, vypadá možná efektněji, než si umíte představit a nahořklá pikantní chuť částečně supluje netradiční polévkové koření. Stejně dobře můžete oranžové lístky vmíchat do zeleninového salátu a kromě netradičního vzezření jim dodá také zvláštní příchuť. Chcete například připravit žlutou rýži, ale nemáte po ruce drahocenný šafrán a do kurkumy, či kari se vám nechce? Při vaření můžete přimíchat nasekané okvětní lístky, jejich chuť bude také trochu podobná hořkoslané chuti šafránu. Čerstvými listy můžete také posypat kuře anebo vepřovou pečeni. Obzvláště pro ty, kteří tučnější jídlo hůře tráví, to bude velmi prospěšné. Látky, které jsou obsažené v květech měsíčku zahradního, totiž podporují tvorbu žluči, stimulují činnost žlučníku a pomáhají tak lépe strávit právě ony živočišné tuky. Měsíčkové lístky na chlebu namazaném máslem jsou také zajímavou chuťovou variací. Budete okouzleni jednoduchostí, ale nevšedností.

Obázky zdroj:

dratiq.com

Pokud se Vám tento článek líbil, tak ho pošlete svým známým:

Fotogalerie ke článku

Hodnocení článku: 1 2 3 4 5 (jako ve škole) Dosavadní známka: 3.08

Výpis komentářů (1)

  • [1] veronika 29.04.2011, 14:31:04 Citovat

    Zde můžete reagovat na článek Měsíček lékařský - jeho využití v kuchyni
  • Vložit komentář

     
     

Registace pro firmy