RSS článků

odkaz na facebook.com


Mít na zahradě studnu..

 Mít na zahradě svou vlastní studnu, jakožto zdroj kvalitní pitné anebo užitkové vody je určitě dobré. Někdy je to také nutností a jiné volby dokonce není. V současné době jsou studny dál, a tak si můžete vybírat ze studní kopaných a vrtaných. Lidé tento výběr podceňují, což ve výsledku znamená, že jsou studny často hloubeny neekonomickým způsobem. Stává se, že si lidé nechají vyhloubit studnu a když je vše hotovo, zjistí, že ve studni nemají žádnou vodu, nebo jen minimum. Poté je studna prakticky k ničemu. Má maximálně dekorativní funkci. Vypadá sice velmi pěkně, ale peníze vám to nevrátí.

Jak se rozhodnout mezi těmito dvěma typy studní? Jaká mají úskalí?

Autor: veronika, Vydáno: 27. Dubna 2011 – 1 komentářů

Mít na zahradě studnu..

Kopaná studna a její výhody i nevýhody

Kopené studny byly dlouhou dobu jedinou možností, jak se dostat k podzemní vodě a tak ji moci zužitkovat. Velkou výhodou u kopaných studen je ten fakt, že v těchto studnách je zásoba vody zpravidla větší a tak je možné čerpat vodu i ze slabšího pramene. Stejně tak jistě zahrádkáři ocení šetrnost hloubení v určené zahradní ploše. Pokud například dojde k poklesu úrovně vody, je možné takovouto studnu dohloubit.

Nevýhody kopané studny samozřejmě také existují. V první řadě se může stát, že v menší hloubce dojde k znečištění vody. Komplikací při hloubení nám může být nutnost odvézt poměrně velké množství materiálu. Na závěr vyhloubit studnu kopáním trvá podstatně déle, než u vrtané studny.

 

Vrtaná studna a její výhody a nevýhody

Výhodou vrtaných studen je podstatně nižší pořizovací cena. Pořídíte ji tedy o poznání levněji než kopané studny. Jestliže plánujete hluboký vrt, skutečně se vám to vyplatí. U mělčích vrtů je cena relativně srovnatelná s kopanou studnou. Výhoda vrtané studny je rychlost jejího vyhloubení, člověk tak má studnu poměrně rychle, což je samozřejmě pohodlné a také praktické. Vrtání studny je ale náročnější na prostor. Pokud chcete vyvrtat studnu ve větší zástavbě, tak je tak je tento proces docela problémový. Může se stát, že vrt bude znehodnocen vzpříčeným čerpadlem, kamenem anebo dalšími. Přestože vrt vás vyjde relativně levně, připravte se na to, že následná údržba není nejlevnější.

 

Obrázky zdroj:

haus-und-garten.info

Pokud se Vám tento článek líbil, tak ho pošlete svým známým:

Fotogalerie ke článku

Hodnocení článku: 1 2 3 4 5 (jako ve škole) Dosavadní známka: 2.95

Výpis komentářů (1)

  • [1] veronika 27.04.2011, 22:49:41 Citovat

    Zde můžete reagovat na článek Mít na zahradě studnu..
  • Vložit komentář

     
     

Registace pro firmy