RSS článků

odkaz na facebook.com


Mrazuvzdorné exotické sukulentní skalničky

Když nestačí netřesky a rozchodníky

Autor: Ing. Jaroslav Chaloupka, Vydáno: 7. Března 2011 – 15 komentářů

Mrazuvzdorné exotické sukulentní skalničky

Část první - Delospermy 1.

Již jako malý chlapec jsem užasle hleděl na rozmanitost skalniček. Zejména ty sukulentní mi přilnuly k srdci svojí odolností, krásou a rozmnožovací schopností.

Přeskočím všem známé rody Sedum a Sempervivum a pustím se rovnou do těch méně známých Afrických a Asijských. 

 
Delosperma:
Tento rod je poměrně běžný v Africe. Zejména ve vyšších polohách se vyskytují druhy, které odolávají teplotám klesajícím i pod -20Ć, některé  i teplotám výrazně nižším.

 

Delosperma congestum (syn. Delosperma basuticum): Obě označení jsou botanicky špatná, protože obě zmíněné rostliny jsou podle původního popisu sukulentní keříčky, zatímco naše rostlina je skalničkou - prototypem.

Takže napíšu to takto. Zahradníky označovaná D. congestum, je  přisedlá, trsnatá rostlina s neznatelným stonkem a silně sukulentními listy a velkými-nádhernými žlutými květy, které nezřídka zakrývají celou rostlinu tak, že to vypadá, jakoby květy rostly přímo ze země. Jediným požadavkem je přímé slunce, protože jinak se květy (to však platí u většiny kosmatcovitých) vůbec neotevřou.

Tento druh se vyznačuje vysokou odolností vůči našim zimám. Postačí, aby kořenový krček nebyl v přímém kontaktu s rostlým substrátem, nejlépe je však rostlinu umístit na jižní svah skalky ze skládaných kamenů, odkud rychle odtéká nadbytečná zimní vláha.

Z osobních zkušeností rostlinu doporučím i úplným začátečníkům, protože jsem se sám přesvědčil o tom, že rostlina snese i to nejhorší zacházení, kdy ji ponecháte napospas přirozeným dešťovým srážkám. Na trhu je mnoho forem z různých lokalit s menšími rozdíly ve velikosti květů a také jedna bíle (nebo spíše krémově) kvetoucí forma nazývaná D. White Nugget.

Delosperma congestum ´Sani Pass´: Foto- Zahradnictví Chaloupka

 

Delosperma nubigena (syn. Delosperma nubigenum): Typická skalní rostlina, kterou nejspíše zná každý skalničkář. Rostlina poměrně silně roste a je schopná pokrýt i plochu 50cm, během prvního roku po zasazení. Květy jsou drobnější, než u předchozí Delospermy,ale o to více jich během kvetení na rostlině naleznete. Tenké stonky s krátkými-silně sukulentními listy mají rády, když se přímo nedotýkají substrátu a proto je dobré rostlinu zasadit do místa, odkud budou moci stonky pokrýt větší kámen, dlaždici, nebo jinou plochu, která nedrží vodu, jinak stonky i s lístky zahnívají a rostlina často musí regenerovat z konečků stonků, které po zimě odpadnou od matečné-uhnilé rostliny a zakoření o kus dál.

Delosperma nubigena: Foto- Majella Larochelle

 

Delosperma sutherlandii: Velkokvětá, purpurově kvetoucí rostlina vytvářející růžice sukulentních listů. Pro zdárný růst potřebuje podobné podmínky jako D. congestum,ale osobně bych doporučil zimní kryt v podobě skleněné tabulky, nebo chvojí, obojí spíše jako ochrana před nadměrnou zimní vlhkostí.

Tato Afričanka je velmi podobná jiné Delospermě, se kterou bývá často zaměňována. Jde o Delospermu ashtonii, která však na rozdíl od  D. sutherlandii nemá ztlustlý kořen. Právě onen kořen je obrovskou výhodou, při přezimování v horších podmínkách, kdy rostlina ztratí listy, nebo celou listovou růžici a právě ze svého zásobního orgánu na jaře zregeneruje. . D. sutherlandii by podle popisu měla mít navíc podélný žlábek v listech. Mrazuvzdornost obou druhů je vynikající,ale pouze za podmínky, že nedojde během zimy k přemokření.
 

Delosperma sutherlandii: Foto- Zahradnictví Chaloupka

Delosperma floribundum: Jedna z nejkrásněji kvetoucích Delosperem. Květ je purpurový s bílým středem. Rostlina  se za vegetace chová jako velmi drobný keřík (cca 10cm), avšak ke konci vegetace rostlina zatáhne životní energii do adventivních pupenů v oblasti nad kořenovým krčkem a horní část i s květy nechá uschnout. Velmi tvrdou zimu 2010-2011 přečkaly moje rostliny v misce, přikryty pouze proti nadměrné vlhkosti. Po D. congestum jde o nejprodávanější druh Delospermy v našem zahradnictví.

 
Delosperma floribundum: Foto- Zahradnictví Chaloupka

 

Delosperma ´Beaufort West´(často nabízená pod mylným názvem D. spalmanthus, nebo D. spalmanthoides): Drobnokvětá, velmi odolná Delosperma. Roste polštářovitě,ale je spíše drobnější. Růžové květy se ke konci kvetení přebarvují do smetanově bílé.

Tuto rostlinu nabízejí zahradníci pod mnoha jmény jiných Delosperem, či pod jmény vymyšlenými. Jde o velmi vděčnou skalničku. Sám jsem ji zkoušel přezimovat venku, ve skleníku i foliovníku a nečinilo jí to žádné potíže. Jedině kontejnerované rostliny venku vypadaly velmi bídně, protože jejich kořenový systém v plastovém kontejneru neměl možnost dýchat. Rostlinky však dobře regenerují i z malých řízků.

Delosperma ´Beaufort West´: Foto- Zahradnictví Chaloupka


Delosperma cooperi ´Messa Verde´: V překladu znamená Messa Verde - zelený stůl. Nic lépe nevystihuje povahu této rostlinky. Roste celkem rychle (tedy na Delospermu) a její růžovo- oranžové květy jsou doslova pastvou pro oči. A to dokonce i když jsou zavřené!  

Je to typická kobercová - skalní rostlina, velmi silně mrazuvzdorná a ochotně kvetoucí. Opět stačí dodržet těch pár málo zásad, které platí například i pro netřesky. Jednoduše je důležitá drenáž. Pokud v sezoně můžeme dopřát alespoň jednou týdně zálivku, je ideální ji zasadit přímo do jemného štěrku (dává se pod zámkovou dlažbu), mezi kameny ve skalce. Messa Verde není botanickým druhem. Jde o zahradního šlechtěnce,ale velmi rád jí to odpustím pro její skromnost a krásu. 

Delosperma cooperi ´Messa Verde´: Foto- Zahradnictví Chaloupka

 

Delosperma crassum (Strandfontein): Tato Delosperma sice není plně mrazuvzdorná (její odolnost se popisuje někde okolo -5Ć). Je však zajívavá z jiného důvodu. Je velmi vhodná pro pěstování jako pokojová bonsai. Na rozdíl od „pokojových bonsají“ nabízených v supermarketech, je tato rostlina skutečně vhodná pro pěstování ve vytápěném bytě a navíc i hezky kvete!!! Bez lidského zásahu jde o malý keřík (kolem 20cm-30cm), na konci jehož větviček se sukulentními listy se několikrát do roka objevují krémově žluté kvítky. Při trošce snahy, lze však z rostliny vychovat překrásnou bonsai.

Letnění je pochopitelně velmi žádoucí, v zimě naopak minimalizujeme zálivku, jinak se rostlina vytahuje. Sám mám rostlinu druhým rokem a již se začínají dostavovat výsledky v podobě tloustnoucího kmínku, při minimu péče.

Delosperma crassum: Foto- Zahradnictví Chaloupka

 

Konec první části. Druhé pokračování je zde

Pokud se Vám tento článek líbil, tak ho pošlete svým známým:

Fotogalerie ke článku

Mrazuvzdorné exotické sukulentní skalničky

Hodnocení článku: 1 2 3 4 5 (jako ve škole) Dosavadní známka: 2.9

Výpis komentářů (15)

 • [15] Kateřina Marelová 13.06.2019, 07:13:35 Citovat

  Vynikající přehled, přesné informace.Jen pro doplnění, když chci dát misku s delospermou na slunečné místo na hrob, kam sedostaneme jen 4x v roce, který druh vybrat a jak řešit zimu? Děkuji r
 • [14] Kateřina Marelová 13.06.2019, 07:13:32 Citovat

  Vynikající přehled, přesné informace.Jen pro doplnění, když chci dát misku s delospermou na slunečné místo na hrob, kam sedostaneme jen 4x v roce, který druh vybrat a jak řešit zimu? Děkuji r
 • [13] Ivo 07.07.2014, 21:49:34 Citovat

  Dobrý den, mně se těmto krásným rostlinám daří na retenční střeše. Celý den tam svítí a substrát je jak pro kaktusy. Tyto podmínky zatím přežily jen delospermy. Uź se těším jak se rozrostou po celé střeše!!!
 • [12] Jaroslav 22.04.2014, 11:54:42 Citovat

  Pěkné a vděčné rostliny. Máte je hezky nafocené. Děkuji a přeji hodně radosti s jejich pěstováním. www.kaktusy-adenia.wz.cz
 • [11] Maruška a Dušan 15.10.2012, 13:54:25 Citovat

  Již dlouho se k vám chystáme.Gratulujeme ke krásným kvítkám i k webu.
 • Chci vidět zbytek komentářů v diskuzi

  Vložit komentář

   
   

Registace pro firmy