RSS článků

odkaz na facebook.com


Populární škůdce mandelinka bramborová

Skutečně neoblíbený škůdcem je kromě jiných také mandelinka bramborová, která je často proklínaným škůdcem zejména bramborovitých rostlin. Tento malý, hezký brouček je ztělesněním ďábla, který je připraven nám z pěstování udělat peklo. Mandelinka bramborová je vzhledem velmi populární, všichni znají její pověstné bíložluté až bílooranžové krovky. V dospělosti je mandelinka asi 12 milimetrů dlouhá a 8 milimetrů široká.

Autor: veronika, Vydáno: 17. Dubna 2011 – 1 komentářů

Populární škůdce mandelinka bramborová

Kdy a kde se mandelinka bramborová vzala?

Severní Amerika je místem prvního výskytu mandelinky bramborové. Předpokládá se, že mandelinka bramborová původně pocházela pouze z Mexického zálivu a až později se začala šířit do ostatních částí Ameriky. Tak se stalo s příchodem kolonizátorů a s tím spojeným šířením brambor.

Do Evropy se mandelinka dostala spolu s chorobami brambor hned po jejich převozu na tento kontinent. Masové šíření mandelinky však začalo až po druhé světové válce, kdy docházelo k transportu obrovského množství brambor do Evropy a některých asijských zemí. Kromě brambor si mandelinka pochutná také na lilkovitých typech rostlin. Například na rajčatech, lilcích a paprikách.

 

Jak se rozmnožuje mandelinka bramborová?

Nepostradatelnou součástí rozmnožování mandelinky bramborové jsou žlutooranžová vajíčka, která klade dospělý jedinec ve „skupinkách“. Nachází se obvykle zhruba po 30 až 35 kusy na spodní straně listů. Jedna dospělá samička je schopná za svůj život snést až dva tisíce čtyři sta vajíček. Z těchto vajíček se líhnou červené larvy s černou hlavičkou zhruba po 4 až 15 dnech. Likvidují bramborovou nať a po 21 dnech spadnou z rostliny dolů, zahrabou se do země, kde se promění v dospělého jedince mandelinky.


Jak můžeme bojovat proti mandelince?

Tento boj je velmi úporný a náročný. Menší pěstitelé mohou mandelinky ze svého záhonku vybírat ručně. U větších ploch je to ale nemyslitelné. Můžete využívat postřiky, jako jsou například insekticidy Mospilan20 anebo Bancol 50 WP.

 

Obrázky zdroj:

insectengalerie.de

Pokud se Vám tento článek líbil, tak ho pošlete svým známým:

Fotogalerie ke článku

Hodnocení článku: 1 2 3 4 5 (jako ve škole) Dosavadní známka: 3.02

Výpis komentářů (1)

  • [1] veronika 17.04.2011, 22:23:11 Citovat

    Zde můžete reagovat na článek Populární škůdce mandelinka bramborová
  • Vložit komentář

     
     

Registace pro firmy