RSS článků

odkaz na facebook.com


Růže našich babiček

R.alba - růže bílá

Autor: Obchod s růžemi, Vydáno: 23. Dubna 2011 – 3 komentářů

Růže našich babiček

Nejstarší růže bílá má poloplný květ a je známá jako ,Semiplena‘. Tato růže se stala erbovním symbolem Yorků ve slavné Válce růží v 15.století.

Plnokvětou formu této růže zvanou ,Maxima‘ měli ve svém znaku Jakobité v 18.století. Odtud její další název Jakobitská růže.

Nejnovější analýzy DNA potvrdily dřívější domněnky, že růže bílé vznikly křížením růže keltské (R.gallica) s šípkovou růží (R.canina), která jsou původní svým výskytem v Evropě.

Růže bílé nebyly příliš velkou skupinou růží až do první pol.19.století, kdy bylo vyšlechtěno několik důležitých hybridů, jejichž paleta barev sahá od bílé přes pudrovou po světle růžovou.

Růže ze skupiny R.alba jsou nesmírně mrazuvzdorné (uvádí se až -40 °C), jsou velmi vitální a dlouhověké. Patří mezi jedny z mála růží, které dobře snáší i chladná a vlhká stanoviště a prosperují i v polostínu.  Jsou charakteristické svým šedo-zeleným olistěním a jednou z nejkrásnějších vůní ze všech růží.

Růže bílé kvetou pouze jednou v roce na starém dřevě, proto je řežeme velmi mírně pouze okamžitě po odkvětu.

Pokud se Vám tento článek líbil, tak ho pošlete svým známým:

Fotogalerie ke článku

Hodnocení článku: 1 2 3 4 5 (jako ve škole) Dosavadní známka: 2.95

Výpis komentářů (3)

 • [3] Lenka 08.03.2017, 20:14:29 Citovat

  Máme rosa alba -jakobitskou růži po babičce.Je jí cca 60-70 let.Bohužel má jen asi 4 výhony.Mrzí mě, že nekošatí.Kvete pravidelně každý rok voní.Miluju ji. Přihrnula jsem k ní trochu země,ani nebyla pěkná a ona začala vyhánět výhony, které hned prvním rokem kvetly.Je to super.Taky jsem na ní mluvila.:-))
 • [2] Lenka 06.03.2015, 13:09:21 Citovat

  Máme rosa alba -jakobitskou růži po babičce.Je jí cca 60-70 let.Bohužel má jen asi 4 výhony.Mrzí mě, že nekošatí.Kvete pravidelně každý rok voní.Miluju ji.
 • [1] Obchod s růžemi, 23.04.2011, 14:56:31 Citovat

  Obchod s růžemi
  Zde můžete reagovat na článek Růže našich babiček
 • Vložit komentář

   
   

Registace pro firmy