RSS článků

odkaz na facebook.com


Seriál, jak uspořádat různé typy zahrad - Předzahrádka

Zahrada je naší vizitkou, do jisté míry odráží, kdo jsme a samozřejmě také náš vkus, neboť každý správný zahrádkář do ní vkládá něco ze sebe. Přestože máte třeba přesnou představu, jak zahradu zrealizovat, je dobré se dozvědět nějaké praktické rady, popřípadě předpisy, jak zahrádku správně uspořádat, aby nepostrádala funkčnost a nějaké základní rysy uspořádanosti. Jak uspořádat předzahrádku?

Autor: veronika, Vydáno: 20. Dubna 2011 – 2 komentářů

Seriál, jak uspořádat různé typy zahrad - Předzahrádka

 Předzahrádka by vždy měla být uspořádána s předpokladem, že tvoří jistou estetickou vizitku domu, do kterého hosty a samozřejmě také majiteli uvádí.  Již plot je něčím, co kolemjdoucí, či návštěvy zaujme. Neměl by být vyté než 120 centimetrů a co se týká jeho materiálu, konstrukce a barevnosti měl by být v souladu s budovou. Jestliže jste v ulici, kde je jednotný typ domovní výstavby jeví se jako nejvhodnější i jednotné řešení předzahrádek s nízkým oplocením nebo také bez něj.

 

Co je vhodné pro užší předzahrádku

Jestliže je předzahrádka úzká, je nejvhodnější osázet ji nějakými nízkými trvalkami, jako jsou například skalničky a doplnit je několika skupinkami výrazně působících vyšších trvalek, travin, cibulovin či zakrslých jehličnatých anebo listnatých dřevin.

 

Jak si poradit se širší předzahrádkou

Pakliže je předzahrádka spíše širší, hlavním dekoračním prvkem by mohl být dobře živený a ošetřovaný trávník, jehož přechod do části s okrasnou výsadbou by měl být tvořen nepravidelnou, ač ladnou křivkou.

V květinové výsadbě můžeme využít také jedinečnosti některých vyšších trvalek a okrasné listnaté a jehličnaté keře, v některých případech, uznáte-li to za vhodné, také strom s úzkou korunou.

 

Cesty v předzahrádce

Cesty v předzahrádkách obvykle netvoříme, neboť by se zelená plocha na tak „malém“ úseku příliš tříštila. Pakliže je vaše předzahrádka hojně pošlapávána, je dobré zasadit šlapákové kameny. Ty v užších předzahrádkách zasadíme podél domu, zatímco v těch širších v nepravidelné linii zhruba doprostřed trávníku.

 

V případě, že má vaše zahrádka skloněný terén, můžete ji pojmout jako skalku.

 

 

Obrázky zdroj:

havlis.cz
atelier-green.cz

Pokud se Vám tento článek líbil, tak ho pošlete svým známým:

Fotogalerie ke článku

Hodnocení článku: 1 2 3 4 5 (jako ve škole) Dosavadní známka: 2.71

Výpis komentářů (2)

  • [2] Zorka 20.03.2014, 08:18:46 Citovat

    Dobrý den, chtěla bych Vás požádat o radu. Máme předzahrádku 4 X 6 jaké rostliny byste nám doporučil a čím bychom měli nejprve začít. Tráva je dost nažloutlá a ještě do toho plevel. Moc s tím zkušenosti nemáme, tak proto bychom rádi, uvítali s přítelem Vaší radu.Děkuji předem.
  • [1] veronika 20.04.2011, 22:49:35 Citovat

  • Vložit komentář

     
     

Registace pro firmy