RSS článků

odkaz na facebook.com


Trávník: Setí trávníku a jak na kobercové trávníky?

Trávník je nedílnou součástí každé zahrady a to nejen v České republice. Projít se slunného rána po čerstvě zastřiženém, voňavém a na pohled zdravém trávníku je skutečný zážitek a cítíte se, jako byste šli po jemném červeném koberci, který byl připraven právě pro vás. Aby na vás takovýto trávník čekal na vaší zahradě, je třeba vědět, jak se o něj správně postarat. Co je tedy třeba vědět, než si založíte trávník? 

Autor: veronika, Vydáno: 25. Dubna 2011 – 1 komentářů

Trávník: Setí trávníku a jak na kobercové trávníky?

 Jak postupovat při setí trávníku?

Před plánovaným setím povrch jemně zkypříme.  Nejhlouběji ale do 10 centimetrů. Semena sejeme ručně v bezvětrném a suchém počasí v množství 30 až 50 gramů na metr čtverečný. Větší množství semen použijeme v případě menších ploch a také na okraje trávníku.

Abychom dosáhli co nejpravidelnějšího výsevu, rozdělíme osivo na dvě části a vyséváme nadvakrát křížem. Semena „zasekáváme“ do země železnými hráběmi. Na menších, nebo svažitých plochách je dobré semena zasypat slabou vrstvou země nebo rašeliny.

Po zasetí by měla být půda stále vlhká, aby semena dobře a brzy vzklíčila. V případě, že se po větších deštích utvoří na povrchu škraloup, rozrušíme ho nejlépe ručními ježkovými válečky, ale jen velmi opatrně, abychom nevytrhali malé klíčící rostlinky.

 

Jak na „kobercové“ trávníky?

Na kobercové trávníky jsou vhodné jen nízké parkové travní směsi. Složení těchto směsí by mělo korespondovat s místními půdními a klimatickými podmínkami, ve kterých trávník zakládáme. Základem směsi bývá jílek vytrvalý, vhodný spíše pro vlhčí polohy, v horách vymrzá, kostřava červená, i pro sušší podmínky a lipnice luční vhodná pro nejnáročnější kobercové trávníky, snese i mírné zastínění.

Do směsí určených pro stinná místa se přidává psineček bílý, poháňka hřebenitá a lipnice hajní.

 

 

Obrázky zdroj:

geograph.org.uk

Pokud se Vám tento článek líbil, tak ho pošlete svým známým:

Fotogalerie ke článku

Hodnocení článku: 1 2 3 4 5 (jako ve škole) Dosavadní známka: 2.94

Výpis komentářů (1)

  • [1] veronika 25.04.2011, 21:47:34 Citovat

  • Vložit komentář

     
     

Registace pro firmy