RSS článků

odkaz na facebook.com


Zahrada na podzim: sekání trávy i zazimování bazénů

Přestože je podzim v plném proudu, budete ještě potřebovat sekačky na trávu. Pokud vlastníte zahradní bazény, poradíme vám, jak je správně zazimovat.

Autor: Mountfield a.s., Vydáno: 11. Října 2012 – 3 komentářů

Zahrada na podzim: sekání trávy i zazimování bazénů

Pokud vás překvapuje, že ještě teď na podzim budete potřebovat travní sekačky, potom vás překvapí možná ještě více, že sekání právě v tomto období může rozhodnout o podobě vašeho trávníku v příštím roce.

Aby z trávníku na jaře po odtání sněhu nezbyla jen nahnilá hnědá plsť, je třeba v podzimním období pažit sekat, co nejdéle to jde.

O všem rozhoduje počasí, takže přesný termín, do kdy se má travní porost udržovat, nelze určit. Všeobecné pravidlo však říká, že pokud stébla trávy díky příznivé teplotě a slunečním paprskům stále ještě rostou, je potřeba je před napadnutím sněhové peřiny zkracovat na délku asi 3 – 5 cm. 

 

K plošnému sekání nejlépe poslouží rotační sekačky. Kdo si chce dopřát pohodlnou a fyzicky nenáročnou práci, měl by se zajímat o benzínové sekačky s pojezdem. Tyto stroje jezdí samy a není je třeba tlačit. Tím ušetříte nejen fyzické síly, ale také svůj čas, protože se výrazně zkracuje doba práce. Tu také usnadní a zkrátí velká kola uložená v kuličkových ložiscích nebo objemný sběrný koš.

 

K zazimování bazénu byste měli přikročit ve chvíli, kdy průměrné teploty přes den stabilně klesají pod 15° C a noční teploty klesají k nule. Samotný postup lze shrnout do několika jednoduchých kroků, které jsou v podstatě platné pro jakýkoliv typ bazénu.

 

Nejprve z vody odstraňte všechny plovoucí nečistoty a bazénovým vysavačem vysajte usazeniny ze dna. Pak vodu standardním způsobem ošetřete, tedy srovnejte úroveň pH i chloru. Z moderních bazénů nemusíte vodu vypouštět, ale stačí ji jen upustit asi tak deset centimetrů pod skimmer a zpětné trysky. Technologie většiny bazénů to dokáže sama, ale je možné si vzít na pomoc i ponorné čerpadlo.

 

Pokud na stěnách bazénu zůstaly nějaké usazeniny, odstraňte je malým kartáčem nebo hadříkem. Do vody, která po částečném odpuštění zůstala v bazénu, vmíchejte speciální zazimovací přípravek. Jeho úkolem je přes zimu omezit ve vodě růst řas.

 

A co je potřeba udělat se zařízením bazénu, především s pískovou filtrací? Pískovou filtraci překontrolujte a vyčistěte její náplň. Pokud byla náplň používána už druhou sezonu, určitě ji vyměňte za novou. Pak odmontujte filtrační čerpadlo a všechny hadice. Ze zařízení i hadic vylijte vodu a pak vše uskladněte někde v domě nebo v garáži. Prostě tam, kde bude v suchu a mimo dosah mrazu.

 

Pokud máte bazén vybavený solárním ohřevem vody nebo tepelným čerpadlem, vypusťte z nich vodu a její zbytky důkladně odsajte například vysavačem na mokré vysávání. A zařízení uskladněte. Z bazénu je potřeba rovněž vyjmout schůdky do bazénu.

 

Posledním krokem přípravy bazénu na zimu je jeho řádné zakrytí, aby byl chráněn před padajícími nečistotami. Pro tento účel jsou k dostání speciální krycí plachty.

 

Pokud se Vám tento článek líbil, tak ho pošlete svým známým:

Fotogalerie ke článku

Zahrada na podzim: sekání trávy i zazimování bazénů

Hodnocení článku: 1 2 3 4 5 (jako ve škole) Dosavadní známka: 2.91

Výpis komentářů (3)

 • [3] lenka 11.09.2014, 14:59:47 Citovat

  Zahradní techniku nakupujeme vždy přes http://www.hyperzbozi.cz/zahradni-technika. Máme tak přehled o nabídce i cenách!
 • [2] anna 28.08.2014, 11:40:24 Citovat

  Vše pro zahradu na podzim najdete za nejlepší ceny na trhu na http://www.hyperzbozi.cz/dum-dilna-a-zahrada!
 • [1] Mountfield a.s., 11.10.2012, 21:48:42 Citovat

  Mountfield a.s.
 • Vložit komentář

   
   

Registace pro firmy