RSS článků

odkaz na facebook.com


Živý plot, jako ochránce soukromí a tichý společník

Živý plot je velmi vyhledávaný a to jak laiky, tak také odborníky, architekty zahrady. Mimo to, že vaši zahradu ozdobí, je také výborným pomocníkem v případě, že žalostně toužíte po soukromí, jak ze strany ulice, tak ze strany sousedů, ale zděná zídka nebo hustý plot není nic, co by dle vašeho názoru zahradě slušelo.  Jde o kompromis mezi distancováním se od okolí a dostatečným soukromím. Jako bonus vám bude přírodní vzhled, který ve vaší zahradě bude udržovat příjemnou atmosféru. 

Autor: veronika, Vydáno: 7. Března 2011 – 2 komentářů

Živý plot, jako ochránce soukromí a tichý společník

Jak si živý plot pořídit a které rostliny budou tou správnou volbou?

Základní předpokladem hezky vypadajícího a zdravě působícího živého plotu je výběr těch pravých rostlin a jejich včasné vysazení.

Před samotným sázením je třeba promyslet samotný výběr. Vybírat můžete z několika typů rostlin, které jsou určeny přímo na živý plot.

Rostliny prostokořenné, které jsou nejlevnější variantou, dále rostliny které jsou vybavené kořenovým balem nebo rostliny prodávané v kontejneru.

Praktické je vzít rovnou několik rostlinek navíc. Je to preventivní opatření proti tomu, aby vám později nechyběly. A také v případě, že některé uhynou, můžete je nahradit přebývajícími rostlinkami. Nebudete tak riskovat, že je poté neseženete a nebudete zbytečně čekat, než zbylé rostliny dorostou „formaci“.

Se sázením živého plotu je třeba čekat na jaro, či podzim a měl by se stále udržovat ve vlhkém prostředí, což nutně nepodmiňuje pravidelnou zálivku.

Stálezelené živé ploty rozjasňují vaši zahradu po celý rok!

Nejideálnější a pravděpodobně také nejvyužívanější rostlinou na živý plot jsou tuje. Tuje představuje rostlinu, která vyžaduje vlhká, čistá a dostatečně slunná místa. Pakliže jí ale toto všechno dopřejete, výsledek bude stát za to.

V opačném případě strádá a její vzrůst není nijak závratný.

Mezi další stálezelené rostliny na živý plot patří například jalovec, který je typický růstem do špičatého tvaru. Naopak cypřišek a cypřišovec rostou do zajímavých kuželovitých tvarů.

Všechny zmiňované živé ploty jsou poměrně náročné na střih, proto je dobré vlastnit kvalitní nůžky na živý plot.

 

 

Pokud se Vám tento článek líbil, tak ho pošlete svým známým:

Fotogalerie ke článku

Hodnocení článku: 1 2 3 4 5 (jako ve škole) Dosavadní známka: 2.93

Výpis komentářů (2)

  • [2] Marek Chaloupka 08.03.2011, 19:50:06 Citovat

    Výborné jsou stálezelené živé ploty v místě, kde je malá šíře pro výsadbu. Zejména klasické tůjové- jednolité živé ploty jsou však velmi smutné a sterilní- simulují mi v podvědomí hřbitov. Máte-li dostatek prostoru pro rostliny (šíře 1,5m), doporučil bych osobně spíše volně rostoucí (netvarovaný) živý plot z kvetoucích opadavých, neopadavých i jehličnatých dřevin. To vše v poměru cca 1:1:1. Působí to lehčeji, přirozeněji a moderněji. V případech, kdy skutečně není jiná možnost, než stálezelený neopadavý stříhaný živý plot, je na trhu velké množství kultivarů stálezelených dřevin, které jsou zajímavé panašováním, nebo kontrastně zbarvenými mladými výhony.
  • [1] veronika 07.03.2011, 18:22:43 Citovat

  • Vložit komentář

     
     

Registace pro firmy